EP: Tragedija Mađara, dva puta vodili protiv Nemaca, pa ipak ispali

Nemačka je preživela Mađarsku, Nemačka je u osmini finala posle velikih muka. U Minhenu, domaćin se, ni sam ne zna kako, domogao drugog mesta na tabeli grupe F. Rezultat trećeg kola ove grupe na Evropskom prvenstvu bio je 2:2 (0:1).

Verovali ili ne, Mađari su poveli na gostovanju u Minhenu, pokazavši pravi timski duh, kada je u 15. minutu Adam Salaj reagovao na dobru asistenciju njegovog (skoro pa, na mađarskom se piše drugačije) prezimenjaka Rolanda Salaja.

Naravno, Nemci se nikada ne mire s lošim rezultatom, pa tako ni sada, pa su krenuli da se nižu njihovi napadi. Nekoliko šansi imali su Nemci, ali je Peter Gulači bio veoma koristan, odbranivši na sjajan način svoju mrežu i dozvolivši Mađarima da i dalje budu u prednosti.

Na poluvreme se otišlo pri prednosti naših severnih suseda, koji su, ni sami ne znaju kako, odoleli napadima Nemaca. Domaćin je ipak uspeo da izjednači na 1:1 pogotkom Kaija Haverca, ali taj rezultat je kratko trajao.

Mađari su ponovo poveli, Andraš Šafer je dao gol, a asistent je bio Adam Salaj, strelac prvog pogotka. Mađarska je u tom momentu išla dalje kao jedna od najbolje četiri trećeplasirane ekipe.

No, da ova bajka Mađarske ipak ne bude upotpunjena, potrudio se Leon Gorecka, na svom drugom nastupu na ovom šampionatu, kada je u 84. minutu bio precizan za 2:2. Tako je njegova reprezentacija došla do drugog mesta u grupi, dok su ipak Portugalci pali na treće.

Interesantno, protiv Mađarske je Nemačka postigla svoj 304. pogodak u istoriji na velikim takmičenjima (Svetskim i Evropskim prvenstvima), a nijedna druga nacija iz Evrope nije dala više od 200. Francuska je druga na toj večnoj listi sa 184.

Nemci će u osmini finala igrati sa Englezima na Vembliju, pa nas čeka pravi klasik evropskog fudbala.

Nemačka - Mađarska 2:2 (0:1)
(Haverc 66, Gorecka 84 - Adam Salaj 11, Šafer 68)

Stadion: Alijanc Arena (Minhen)
Sudija: Sergej Karasev (Rusija)
Žuti kartoni: Gundogan, Sane (Nemačka), Botka, Adam Salaj, Fiola (Mađarska).

Nemačka (3-4-3): Nojer - Ginter, Humels, Rudiger - Kimih, Gundogan (od 58. Gorecka), Kros, Gosens - Haverc (od 67. Verner), Gnabri (od 68. Miler), Sane

Mađarska (5-3-2): Gulaši - Nego, Botka, Orban, At. Salaj, Fiola - Klajnhajsler, Nagi, Šefer - Ad. Salaj, Šalaj (od 75. Šon)