EP: Ma, kome još treba Zlatan Ibrahimović? Šveđani kao prvi u grupi idu u osminu finala

Švedska je dočekala u Sankt Peterburgu u meču 3. kola grupe E na Evropskom prvenstvu Poljsku. Imala je reprezentacija iz Skandinavije sjajnu situaciju, imala je i 2:0 početkom drugog poluvremena, ali umalo da joj to ne bude dovoljno da se ostvari pobeda. Konačan rezultat jeste bio 3:2 (1:0), što nije bilo dovoljno Poljacima, koji su ostali bez plasmana u osminu finala.

Počelo je idealno po izabranike Janea Andersona. Već u drugom minutu je Emil Forsberg bio precizan posle odličnog kontranapada, u kom je Poljska delovala poprilično nemoćno.

U 18. minutu već je moglo da bude 1:1, ali Robert Levandovski nije imao sreće posle centaršuta i udarca glavom. Zatresao je prečku.

U 59. minutu sve je izgledalo izgubljeno za Poljake. Divno je protrčao po desnoj strani Dejan Kuluševski, u svom stilu ušao u sredinu, ostavio loptu za Forsberga, koji je smestio sa 16 metara u donji levi deo mreže Vojčeha Ščensnog.

Međutim, samo dva minuta kasnije, Robert Levandovski je pokazao zašto je toliko veliki napadač. Izgradio je sebi poziciju na levoj strani kaznenog prostora, šutirao u dalji ugao, golman Olsen je bio nemoćan.

Igrao se 84. minut, kada je Robert Levandovski poravnao na 2:2 onako u svom stilu. Prava napadačka minijatura, za nadu za Poljake. Međutim, to nije bilo dovoljno, pa Šveđani, iako vidno grogirani posle tog pogotka, uspevaju da se izdignu, postignu gol preko Klaesona u 94. minutu i tako izbegnu Belgiju u narednom kolu.

Bili su ovo Levandovskom 68. i 69. pogodak u nacionalnom dresu, ali nisu se ispostavili kao krucijalni, jer nije uspeo svojim sunarodnicima da donese veliku sreću u vidu plasmana u osminu finala. Ponavljamo, Šveđani kao prvi u grupi idu dalje, Španci su drugi, a Poljska je tek četvrtoplasirana, dok tri boda na trećem mestu ima Slovačka, koja nema čemu da se nada, pa i ona pakuje svoje kofere.

Švedska - Poljska 3:2 (1:0)
(Forsberg 2, 59, Klaeson 90+4 - Levandovski 61, 84)

Stadion: Gazprom Arena (Sankt Peterburg)
Sudija: Majkl Oliver (Engleska)
Žuti kartoni: Danijelson (Šve), Krihovjak, Glik (Polj)

Švedska (4-4-2): Olsen - Lustig (od 68. Kraft), Lindelof, Danielson, Augustinson - S. Larson, Ekdal, Olson, Forsberg (od 78. Klaeson) - Isak (od 68. Berg), Kvajson (od 55. Kuluševski)

Poljska (3-4-3): Ščensni - Berežinski, Glik, Bednarek - Jožvjak, Krihovjak (od 78. Plaheta), Klih (od 73. Kozlovski), Puhač (od 46. Frankovski) - Zjelinski, Levandovski, Šviderski