SK: Bilbao u 90. minutu šokirao Barsu. Kumanov pakao je Marselinov raj!

Fudbaleri Barselone hteli su do prvog trofeja u novoj sezoni i prvog koji je sa ovim klubom kao trener osvojio Ronald Kuman. U finalu Superkupa sastali su se s Atletik Bilbaom, koji je pre samo nekoliko dana u polufinalu eliminisao Real, ali da je bilo lako momcima iz Katalonije, južne španske pokrajine - nije. Konačan rezultat posle 90 minuta bio je 2:2 (1:1), da bi posle produžetaka sa 3:2 slavio tim čijem su se trijumfu samo retki nadali. Bilbao je osvojio treći trofej Superkupa u svojoj istoriji, a po načinu na koji su slavili igrači iz druge španske pokrajine - Baskije, vidi se koliko im je ovaj trofej značio.

Kada pobedite i Real i Barselonu u polufinalu i finalu, jasno je da ste zaslužili pehar, a Bilbao je uradio upravo to. Barsa je pala posle velike drame. Fudbaleri tima iz najvećeg grada Baskije odigrali su praktično idealan meč, što defanzivno, što ofanzivno, a pokazali su i zavidan nivo mentalne snage i htenja - osobina koje ove sezone umnogome fale Kumanovom timu.

No, nije delovalo da će biti sve tako bajno. Posebno kada je u 40. minutu Antoan Grizman postigao vodeći pogodak za svoj tim, ali je Atletik pokazao karakter kada je samo dva minuta kasnije preko Oskara de Markosa izjednačio.

Asistent je bio Injaki Vilijams, čovek o kome će se ponovo posle ove večeri puno pričati. No, doći ćemo i do toga. U 57. minutu Bilbao je došao do preokreta, ali je sudija taj pogodak poništio zbog ofsajda u kom se našao sad već legendarni Raul Garsija, da bi Barsa došla do, mislilo se, odlučujućeg pogotka 20 minuta kasnije.

Međutim, pitali su se nešto tu i Iker Muniain i Asijer Viljalibre, koji su u 90. minutu, u sam smiraj meča iskombinovali, a ovaj drugi je bio precizan. Pristupilo se produžecima, a tamo - hladan tuš za Kumana, koji je već praktično video u svojim rukama prvi trofej koji je osvojio kao trener Barselone. Vilijams je dobio loptu na ivici kaznenog prostora, ušao sa leve strane u sredinu jednim prelepim dodirom, a onda pogodio mesto koje ni četiri Marka Andrea ter Štegena ne bi dohvatila.

Barsa je sve snage bacila na napad, igrala je praktično bez štopera, ali joj se to nije isplatilo. Čak je i Lionel Mesi dobio crveni karton na samom kraju zbog udaranja Viljalibrea, iritantnog, ali učinkovitog. Bilo je ovo tek treće isključenje u dugačkoj i uspešnoj karijeri argentinske legende fudbala.