EP: Francuzi slomili Italijane posle produžetka

Košarkaši Francuske nakon produžetaka i velike borbe savladali su Italiju rezultatom 93:85. Time su se pridružili Špancima, koji su ranije izborili plasman u polufinale Evrolige.

Francuzi su nešto bolje otvorili meč i nakon što su iz prvog napada došli do vođstva, sve vreme u prvoj četvrtini su imali prednost koju su postepeno povećavali.

U jednom trenutku, tačnije pred sam kraj prve deonice, prednost je bila i dvocifrena (27:17), no Italijani su uspeli pogoditi šut za tri poena u finišu prve četvrtine i tako smanjiti prednost.

Druga četvrtina protekla je u izuzetno lošoj igri obe selekcije, a od ukupno 31 pokušaja na koš samo njih devet su bili poeni. Ukupan rezultat druge četvrtine je bio 11:11 pa su Francuzi sa sedam poena prednosti otišli na odmor (38:31).

Činilo se da je Francuska pronašla pravi ritam i igru koja se očekuje od njih u trećoj četvrtini, ubrzo su vratili dvocifrenu prednost (43:33), no usledio je period igre u kojem su u potpunosti izgubili koncentraciju, a Italijani to koriste i u finišu treće dionice dolaze do poravnanja, ubrzo i prednosti. Pred poslednjih deset minuta rezultat je bio 62:56 za Italiju.

Kada su došli do preokreta i vodstva, Italijani su, slično kao i u meču protiv Srbije, dobili dodatni vetar u leđa, počeli su sa znatno boljom igrom u odbrani i popravili su šut u napadu, a u poslednjoj deonici uspeli su da čuvaju prednost, sve do samog finiša meča.

Tada Furnije pri vođstvu Italije od 75:70 pogađa slobodno bacanje zbog tehničke greške, nakon čega je realizovao napad svoje ekipe, ubrzo je Italija takođe postigla šut za dva poena preko Spisua, a da nas očekuje prava drama bilo je jasno nakon poena koje je postigao Tarpej za 77:75.

Italija je imala dva slobodna bacanja, vrlo verovatno i za trijumf u ovom meču, ali Fontekio oba puta nije bio precizan, nakon čega na drugoj strani pogađa Ertel za 77:77. Ostalo je pet sekundi do kraja meča, ali Fontekio nije uspeo da pogodi za pobedu Italije pa se otišlo u produžetke.

Tamo su Francuzi preuzeli konce igre i slavili.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je Ertel koji je ubacio 20 poena, a pratili su ga Gober koji je ubacio 19 te Furnije koji je ubacio 17 poena. Sjajan je bio i sa 15 poena Jabusele, dok su u redovima Italije najefikasniji bili Fontekio i Spisu koji su ubacili po 21 poen. Dobar meč odigrao je i Datome koji je imao 12 poena.

(Foto: MN Press)