Zvezda sa većom petljom, Partizan nije imao rešenje

Novi derbi i 11. uzastopna pobeda Crvene zvezde nad Partizanom pred svojim navijačima - 90:74.

Crveno-beli jesu izgubili jedan meč pre sedam utakmica, ali to je bilo u Nišu u finalu Kupa, gde nijedan od dva tima nije imao prednost domaćeg parketa, odnosno publike.

ljučni trenutak bio je krajem prvog poluvremena i početkom treće deonice, kada je na krilima Nemanje Nedovića obezbedila dvocifrenu prednost. Partizan nije imao rešenje za preokret, najviše što je mogao jeste da priđe na minus dva, a bolje ishoda koštala ga je i loše odigrana završnica.

Zvezdu je do trijumfa vodio Luka Vildosa sa 19 poena i pet asistencija, pomogao je Nemanja Nedović sa 17 koševa i pet dodavanja, dok je dvocifren bio i Ognjen Dobrić sa 11 poena.

U timu Partizana Jaonis Papapetru ubacio je 15 poena uz pet uhvaćenih lopti, Dane Egzum je stao na 14, dok je Kevin Panter postigao 12 koševa, prenosi Blic/Sportal.

Oba tima krenula su u jakom rimu, brza igra u tranziciji viđena je na obe strane, ali takav način igre doneo je i nekoliko grešaka oba tima.

Posle početnih 4:2 za domaćina, Partizan je ušao u ritam i napravio seriju kojom je došao u vođstvo. Odmah je Duško Ivanović tražio tajm-aut, ali sve rečeno na kratkim konsultacijama nije donelo dobro njegovom timu. Odmah posle tajm-auta, usledila je izgubljena lopta Dobrića u solidno organizovanom napadu i tim Željka Obradovića je to iskoristio da ode na plus četiri.

Iskupio se Dobrić za svoju grešku, ali nije Zvezda uspela da se odbrani od šuta Nanelija za tri poena, kojim su gosti otišli na pet poena viška. Morao je Vildosa da pokrene crveno-bele, a posle njegovog polaganja ispratio ga je Martin i serijom od 4:0 domaćin je došao u egal.

Egzum je na pravi način iskoristio čvrsto postavljenu odbranu, pogodio pod faulom, ali je Branko Lazić dugom dvojkom najavio veliku borbu (12:14). Nedugo posle toga usledila je nesportska greška Zvezdinog kapitena koji nije na adekvatan način zaustavio Egzuma. Iako je zasluženo sviran faul, takva odluka se nije dopala crveno-belim navijačima. Posle uvreda na račun sudija, predmetima su zasuli parket, pa je Lazić morao da apeluje da se navijanje vrati u sportske okvire, kako se mini prekid ne bi nastavio.

To je bila samo uvertira za ono što se usledilo. Oba tima ušla u egal pri kraju deonice, ali se desio novi incident u Pioniru.
Detalj sa meča Crvena zvezda - Partizan.

Nikola Ivanović zaleteo se u reket, napravio faul u napadu nad Zekom Ledejem, a arbitri su dosudili faul u napadu. Takva sudijska odluka ponovo je sa tribina dočekana sa negodovanjem, pa su predmeti ponovo poleteli na teren, a sudije su napustile parket, pri rezultatu 17:18 na 37 sekundi do kraja prve deonice.

Posle više od pola sata prekida, pražnjena cele A tribine sa koje je najviše predmeta doletelo, četvrtina je nastavljena. Zvezda je preko Ivanovića i Vildose došla do brzih poena i prednosti od 20:18, kojim je završena prva deonice posle sat vremena.

Serijom 7:0 Partizan je počeo drugu četvrtinu, ali je Nemanja Nedović trojkom prekinuo nalet, da bi Panter na drugoj strani uzvratio istom merom za novih plus pet (28:23). U trojkaški odbračun uključi su se Stefan Marković i Madar. Borbu ispod Partizanovog koša dobijali su Luka Mitrović i Vildosa, ali su Brodžijanski i Papapetru pogađali i održavali prednost.

Pretila je Zvezda preko Nedovića, ali su crno-beli bili odlični na ofanzivnom skoku, Madar sa liniije 6.75, a Papapetru ispod koša za 43:37 i novu reakciju trenera Zvezde, koji je igrače morao da zove na klupu. Nastavio je Partizan šutem sa distance da dolazi do poena, Zvezda se trojkama Luke Vildose i Nedovića ponovo vratila na samo minus tri (48:45), da bi Nedovićevom minijaturom i asistencijom za Bentila, Zvezda sa minimalnom prednošću otišla na odmor (49:48).

Serijom 5:0 , koju su kreirali Lazić i Holand, Zvezda je otvorila drugo poluvreme, koje je su crno-beli počeli prilično nervozno. Partizan ni posle tajm-auta Obradovića nije uspeo da zaustavi nalet domaćina, stao im je šuta, pa su košarkaši Zvezde vezali nova četiri poena i odlepili se na plus 10 (58:48).

Trgao se gostujući tim iz uspavanke, što je odmah doprinelo da se razlika prepolovi, a za sve to bila je zaslužna bolja igra u odbrani. Papapetru i Egzum su supeli da istope Zvezdini višak i da priđu na posed zaostatka na minut minuta pre kraja ove deonice. U samom finišu poenima Petruševa i Dobrića, Zvezda se opet odlepila i sa plus pet ušla je u odlučujućih 10 minuta (70:65).

Poslednja četvrtina protekla je u znaku Zvezde, koja je znala kako da sačuva stečenu prednost. Ponovo je išla na dvocifrenu distancu, a tačku na ovaj susret stavio je Dobrić trojkom na dva minuta do kraja meča (85:72), kada je Zvezda otišla na najvećih 13 poena. Do kraja je tim Željka Obradovića pokušavao da napadne, jedino rešenje bilo šut sa distance, ali su izabranici Duška Ivanovića iskontrolisali dešavanja i na kraju ubedljivo slavili.